W Słupsku zawyły syreny. W strugach deszczu oddano cześć Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia 1944 roku też był wtorek. Dzisiaj – 79 lat później – o godzinie 17 w Słupsku zawyły syreny, aby uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Miasto na minutę zamarło, aby oddać hołd poległym. Pod pomnikiem Powstańców Warszawskich odbyły się uroczystości.

„Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego” – to komunikat odezwy, którą mieszkańcy stolicy zobaczyli 1 sierpnia 1944 roku. 79 lat temu Powstańcy – żołnierze Armii Krajowej, harcerze, ochotnicy, stanęli do heroicznej walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Przez 63 dni stawiali opór hitlerowskiej armii, która wykonywała rozkazy naczelnego wodza III Rzeszy. Adolf Hitler wydał polecenie, by zrównać Warszawę z ziemią.

W Słupsku uroczystości odbyły się w strugach deszczu pod pomnikiem Powstańców Warszawskich. O godzinie 17 zawyły syreny, a pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem. Zabrzmiały patriotyczne piosenki. Niektórym łza się w oku zakręciła.

79 lat temu, w ciągu dwóch miesięcy zginęło lub zaginęło około 16 tysięcy polskich żołnierzy. Kolejnych 20 tysięcy zostało rannych. W wyniku nalotów, ostrzałów artyleryjskich i masakr dokonanych przez Niemców, zginęło od 150 do 200 tysięcy cywilów – mieszkańców stolicy. Wciąż żyje około 500 Powstańców Warszawskich

W Słupsku uroczystość była też okazją, aby oficjalnie zaprezentować odrestaurowany Pomnik Powstańców Warszawskich, którego autorem jest Jan Małeta. Na uroczystości obecny był jego syn – Wojciech Małeta. Niestety, pracownia jego ojca, która znajdowała się w Warszawie, została zbombardowana w pierwszych dniach powstania. Wówczas stracił cały swój dorobek. Podczas renowacji figury, które były wykonane z betonu, zastąpiono odlewem z brązu. Wróciła też tablica z Chrystusem i napisem: Jezu, ratuj, bo giniemy.
– Pomnik wygląda pięknie. Tak, jak ojciec go zaprojektował. Niestety, wówczas nie było możliwości, aby jako materiału użyć brązu – mówił Wojciech Małeta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

14 kwietnia 2024 r. Cech wraz z Branżą Fryzjerską zorganizowali ...
Czytaj Dalej
Z okazji Dnia Kobiet życzę wszystkim Paniom dużo zdrowia, miłości, ...
Czytaj Dalej
W dniach od 27 do 29 grudnia biuro Cechu będzie nieczynne. Zapraszamy 2 ...
Czytaj Dalej
Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Pedagodzy i Pracownicy szkoły! Koleżanki i Koledzy! ...
Czytaj Dalej
Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Zbigniewa Szycy odbędą się w sobotę 9 ...
Czytaj Dalej
Drodzy Rzemieślnicy, 28 sierpnia od godz. 9.30 do 14.30 w ...
Czytaj Dalej