12 kwietnia 2025 r. odbędą się obchody Jubileuszu 80-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku!
To organizacja, która zrzesza zakłady rzemieślnicze działające na rzecz całego regionu.
W powojennym Słupsku po Niemcach pozostało około 150 wszelkich pomieszczeń sklepowych, magazynów i hurtowych branż innych niż spożywcza. Wszystko to stanowiło niezaprzeczalnie ogromną, jak na tamten czas, bazę gospodarczą do wykorzystania przez przebywających w Słupsku rzemieślników polskich. Mankamentem było zaopatrzenie w surowiec i materiały, ale z tym rzemieślnicy sobie radzili.
Według ewidencji do dnia 1 października 1945 r. liczba zakładów rzemieślniczych w Słupsku znacznie wzrosła. Wśród nich było m.in. 26 warsztatów stolarskich, 16 kuźni, zakłady elektrotechniczne, hydrauliczne, fotograficzne, tapicerskie, zakłady przemysłu betonowego, a także warsztaty szklarskie i kamieniarskie. W sumie powstało około 200 nowych warsztatów. Administracyjnie początki polskiego rzemiosłu w Słupsku dało zebranie Cechu Piekarzy, Cukierników i Młynarzy, które odbyło się w dniu 28 czerwca 1945 w siedzibie Pełnomocnika Rządu przy ul. Złotej (dzisiaj Zamenhofa). […] Zrzeszenie się rzemieślników świadczy o tym, że w niespełna 4 miesiące od wyzwolenia w Słupsku prężnie działali słupscy rzemieślnicy, którzy zapragnęli mieć swoją własną organizację na terenie miasta. […] największą grupą rzemieślników otwierającą działalność w Słupsku w roku 1945 byli piekarze. To oni jako pierwsi żywili znakomitym chlebem mieszkańców grodu nad Słupią. Wśród nich byli mistrzowie piekarnictwa, którzy przejęli poniemieckie piekarnie […] – pisał Andrzej Obecny na łamach dwutygodnika „Nasze Miasto”, Nr 09 (234).
– Po piekarzach zrzeszyli się stolarze. W dniu 11 sierpnia 1945 w stolarni Ambrożego Pałczyńskiego, odbyło się zebranie założycielskie Cechu Rzemiosł Drzewnych w Słupsku. Starszym Cechu został Ambroży Pałczyński, a podstarszym Bogusław Mikuliński. W tym samym miesiącu w dniu 24 sierpnia 1945 roku powstał Cech Rzeźników i Wędliniarzy w Słupsku. 4 dni po nich, zebrali się fryzjerzy, w zakładzie fryzjerskim Modesta Ottachela, przy ul. Dworcowej. W dniu 15 września swoje władze wybrali Metalowcy. Do stycznia 1946 roku powstały jeszcze Cechy: krawców, szewców, fotografów, elektrotechników. […] W dniu 3 listopada 1945 roku Izba Rzemieślnicza w Gdańsku utworzyła Tymczasowy Zarząd Powiatowy Cechów w Słupsku. Na kierownicze stanowiska zostali mianowani: Bogusław Mikuliński i Edward Całusiński – kontynuuje autor.
Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku
Obecnie organizacja zrzesza zakłady rzemieślnicze z regionu słupskiego. Zapewnia swoim członkom udział w szkoleniach, pomaga w organizacji praktyk zawodowych w zakładach, ale też interweniuje w ważnych sprawach w urzędach i instytucjach administracji państwowej i samorządowej, a także stanowi organ doradczy dla rzemieślników.
Słupski Cech nosi nazwę „Cech Rzemiosł Różnych im. płk Jana Kilińskiego w Słupsku” jako wyraz uznania dla jego wkładu w walkę o niepodległość i równość społeczną, a także dla jego zasług jako rzemieślnika. Imię to było symbolem patriotyzmu i związku między rzemiosłem a walką o wolność i godność narodową.
Cech jest właścicielem obiektu w Słupsku przy ul. Kowalskiej 1, gdzie mieści się główna siedziba oraz biura, a także inne lokale użytkowe na wynajem oraz restauracja Cechowa prowadzona przez rzemieślników.
Program obchodów jubileuszu 80-lecia (sobota, 12 kwietnia)
- Godz. 13 – Msza św. w intencji rzemieślników (Kościół Mariacki w Słupsku) oraz poświęcenie sztandaru ufundowanego przez rzemieślników dla Branżowej Szkoły I stopnia „Rzemiosło” w Słupsku.
- Godz. 14 – Przemarsz wraz z pocztami sztandarowymi pod siedzibę Cechu (ul. Kowalska 1) Odkrycie Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia podarowanego przez Miasto Słupsk dla rzemieślników, następnie uroczystości przy pomniku płk Jana Kilińskiego.
- Godz. 14:30 – Przemarsz Bulwarami i Parkiem Kultury i Wypoczynku wraz z pocztami sztandarowymi do Pałacu Aureus (ul. Bohaterów Westerplatte 4). Dalsza część uroczystości tylko dla zaproszonych gości.