45. Święto Rzemiosła w Słupsku

Jak co roku w kwietniu rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku obchodzą swoje święto – Dzień Rzemiosła. Dzień ten obchodzony jest przez organizacje rzemieślnicze w całym kraju na pamiątkę przystąpienia 17 kwietnia 1794 roku warszawskiego ludu, na czele którego stanął szewc Jan Kiliński do Powstania Kościuszkowskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń Jan Kiliński stał się patronem polskiego rzemiosła, a rzemieślnicy w wielu miejscowościach postawili mu w hołdzie pamiątkowe tablice i pomniki. Tak się też stało w Słupsku, gdzie pomnik Jana Kilińskiego został odsłonięty w 1973 roku przed siedzibą Cechu.

– W tym roku mija 45 lat od tego wydarzenia, które corocznie gromadzi na naszej patriotycznej uroczystości wielu rzemieślników. Oddając hołd naszemu patronowi łączymy się w szacunku do wartości pracy wszystkich koleżanek i kolegów członków naszego Cechu. Stojąc dziś w tym miejscu razem – seniorzy i działacze samorządu rzemiosła jesteśmy dowodem prężności naszej organizacji oraz poszanowania tradycji rzemieślniczych – powiedział podczas otwarcia słupskich uroczystości Święta Rzemiosła Roman Hennig, Starszy Cechu.

Po powitaniu gości i zgromadzonych mieszkańców nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów u stóp pomnika. Oprócz bratnich organizacji cechowych z Lęborka i Bytowa oraz Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku kwiaty złożyły delegacje Starostwa Powiatowego w Słupsku, Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego w Słupsku, a także Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Następnie odbyło się uroczyste spotkanie rzemieślników w restauracji „Cechowa”, gdzie przy świątecznym obiedzie roztoczono dyskusję wspominając zasłużonych słupskich rzemieślników, którzy już odeszli pozostawiając wielki wkład w historię Cechu. Wspominano pionierów i zasłużonych rzemieślników, m.in. Mariana Piłata, Leopolda Lewnę, Bolesława Szycę, Stefana Dobiegałę, Jana Piatczyca, Henryka Stokłosę, Joannę Matyjasiak, Stefana i Eugeniusza Brzóskę, Tadeusza i Janusza Kucharskich i wielu innych, bez których, jak zgodnie stwierdzono, nie byłoby dziś silnego Cechu zrzeszającego 145 zakładów, w tym 30 w powiecie sławieńskim.

Było o czym mówić, bo powojenne rzemiosło ma już 72 lata, a wielu starszych mieszkańców jeszcze pamięta jak w 1945 roku w oswobodzonym Słupsku zaczęły powstawać pierwsze warsztaty rzemieślnicze piekarzy, cukierników, rzeźników, kominiarzy, szewców, stolarzy i fryzjerów. A więc te najbardziej potrzebne bo związane z aprowizacją i usługami dla ludności, a później kolejne. Warto dziś pamiętać, że to właśnie rzemiosło stało się podstawą budowy słupskiego przemysłu.

Doceniając trud poprzednich pokoleń nie sposób pominąć pielęgnowanych w wielu rodzinach takich wartości jak patriotyzm i szacunek do pracy. Wdać to zwłaszcza tam, gdzie zawód przekazywany jest z ojca na syna. Dzięki temu rzemiosło kojarzy się z patriotycznymi tradycjami, a wielu członków Cechu z dumą kontynuuje pracę w rzemiośle  i angażuje się w działalność samorządową i społeczną w swoich miejscowościach.

Podczas uroczystości wyróżniający się w działalności rzemieślnicy zostali uhonorowani zaszczytnymi odznaczeniami, które wręczali:Przewodniczący Rady Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku Tadeusz Cygert i Prezes Izby Zbigniew Szyca, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku Roman Hennig oraz Przewodnicząca Rady Miasta Słupska Beata Chrzanowska i Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Marek Biernacki.

Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” otrzymali Zenon Golejewski i Kazimierz Jankowski, zaś Złoty Medal im. Jana Kilińskiego wręczono Janowi Czechowiczowi, Tadeuszowi Jakubowskiemu i Markowi Rolbieckiemu. Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego otrzymali: Alicja Święcka-Mućko, Marek Szymański, Julita Nawrocka, Stanisław Kowalski i Lesław Broniszewski.

Wręczono również Honorowe Odznaki Rzemiosła „Za Zasługi”, które otrzymali: Radosław Babiarz, Marta Gałka, Artur Gruszka, Adam Goebel, Aneta Graczyk, Ryszard Krugły, Halina Minda, Mirosław Sawka, Józef Warzych i Artur Woszczyk.

Przyznano także Honorowe Odznaki Izby Rzemieślniczej w Słupsku „Za Zasługi” Weronice Martyna, Beacie Schismak, Monice Piskorowskiej i Annie Zelga.

Podczas uroczystości zasłużonym działaczom rzemiosła wręczono Pamiątkowe Medale „Za Zasługi dla Miasta Słupska”. Otrzymali je: Maria Wolska-Wandycz, Lucyna Szczepańska-Ulrych, Gerard Cyman i Eugeniusz Lewna.

– Chlubiąc się przeszłością nie możemy zapominać o przyszłości, która wiąże się z przygotowaniem do pracy młodych ludzi zdolnych kontynuować rzemieślnicze tradycje – mówił w trakcie słupskiego Święta Rzemiosła Roman Hennig.

Był to jego apel skierowany do doświadczonych rzemieślników, by zachęcali młodych ludzi zwłaszcza z środowiska wiejskiego i małomiasteczkowego do nauki w działającej od roku Branżowej Szkole I stopnia „Rzemiosło” w Słupsku. Obecnie uczy się w niej 61 uczniów w dwóch klasach o profilu wielozawodowym. Największym zainteresowaniem cieszą się takie zawody jak monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, kucharz i mechanik pojazdów samochodowych. Nie wyczerpuje to całej oferty szkoły, w której jest 20 zawodów, dlatego wszyscy którym leży na sercu dobro rzemiosła powinni zachęcać do kształcenia zawodowego w tej szkole.

Starszy Cechu zwrócił również uwagę na małą obecność  rzemieślników w radach samorządów gmin. Nadarza się okazja, by to zmienić podczas wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią 2018 roku. Jest więc szansa, by przygotować do tych wyborów takich reprezentantów, którzy będą skutecznie walczyć o sprawy rzemiosła w gminach naszego regionu.

Te ważne dla wszystkich rzemieślników sprawy, dobitnie zaakcentowane przez Romana Henniga podkreśliły atmosferę słupskiego Dnia Rzemiosła.

 

 

 

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

14 kwietnia 2024 r. Cech wraz z Branżą Fryzjerską zorganizowali ...
Czytaj Dalej
Z okazji Dnia Kobiet życzę wszystkim Paniom dużo zdrowia, miłości, ...
Czytaj Dalej
W dniach od 27 do 29 grudnia biuro Cechu będzie nieczynne. Zapraszamy 2 ...
Czytaj Dalej
Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Pedagodzy i Pracownicy szkoły! Koleżanki i Koledzy! ...
Czytaj Dalej
Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Zbigniewa Szycy odbędą się w sobotę 9 ...
Czytaj Dalej
Drodzy Rzemieślnicy, 28 sierpnia od godz. 9.30 do 14.30 w ...
Czytaj Dalej