SYLWETKA RZEMIEŚLNIKA – ALFONS KLEPIN

Ostatni taki mistrz krawiecki

 

Pan Alfons Klepin to zasłużony rzemieślnik, którego zakład od ponad 51 lat działa w dawnym budynku Spółdzielni „Świt” w Słupsku. To jeden z najstarszych zakładów rzemieślniczych w mieście. Jego właściciel jest cenionym krawcem, a przy tym rodowitym Kaszubą, który uparcie pielęgnuje kaszubską tradycję. Już na progu jego zakładu zwraca uwagę herb i wymowna kaszubska przestroga: „Chto nie chce dzis mòwë òjców tczëc tén mùszi witro słëgą cëzëch bëc”, co znaczy: „Kto dziś nie chce mowy ojców strzec ten musi jutro sługą u obcych być”.  

 

To przywiązanie do kaszubskich korzeni przewija się przez całe życie Pana Alfonsa i nie raz z tego powodu przysporzyło mu nie tylko splendoru, ale i kłopotów.

W sierpniu 1960 roku jako siedemnastoletni młodzieniec przybył do Słupska z rodzinnego Brzeźna Szlacheckiego.  Miał już za sobą ukończoną szkołę zawodową w Chojnicach i zdany egzamin czeladniczy uprawniający do wykonywania zawodu krawca. Dla młodego chłopaka, który wyrwał się z wiejskiego domu to było duże osiągnięcie i szansa na dalszą życiową drogę. Nie zmarnował tej szansy choć na początku nie raz doskwierała surowa dyscyplina i wymagania stawiane przez mistrza krawieckiego Marcelego Synaka w zakładzie w Chojnicach. Ale po latach tamta nauka procentowała.

Marzył żeby dostać się do Słupska, bo duże miasto dawało wtedy duże możliwości podjęcia ciekawej pracy. Pomógł mu kolega z Brzeźna, który już pracował w Słupsku, w Spółdzielni Rzemieślniczej „Moda” i pociągnął go za sobą. Na początku w pracy było dobrze, ale gdy współpracownicy dowiedzieli się, że jest Kaszubą atmosfera ze strony niektórych stała się mniej przyjazna. No cóż, takie to były czasy!

Po wojsku, podjął naukę w technikum krawieckim w Koszalinie i złożył tam pomyślnie egzamin mistrzowski. Następnie w latach 1965 – 67 podjął pracę na stanowisku kierownika produkcji w Spółdzielni Krawieckiej w Sławnie. Ale ciągnęło go do Słupska, do dawnej spółdzielni „Moda”. Wrócił tam już tylko na krótko, bo niezbyt mile go przyjęli. Wobec tego nie miał innego wyjścia i w kwietniu 1968 roku założył swój zakład, który prowadzi nieprzerwanie już ponad pięćdziesiąt lat. Przez ten czas jego klientami byli i są ludzie z całego przekroju społecznego.

Jak mówi o swojej pracy – prowadzić tak długo mały zakład krawiecki to jest misja, w której się spełnił. Przez 64 lata jako krawiec swoją pracę wykonywał z szacunkiem dla każdego klienta. Takie podejście zaskarbiło mu uznanie i szacunek u wielu ludzi. W tej swojej misji miał wsparcie ze strony żony oraz oddanej pracownicy pani Grażyny Ruteckiej, która przez 41 lat była w zakładzie jego prawą ręką.

W 1968 roku gdy tylko otworzył zakład ożenił się z rodowitą słupszczanką Marią Chodak. To było spełnione małżeństwo. Razem zbudowali dom i wychowali synów Dariusza i Rafała, którzy są ich największą rodzicielską radością i dumą.

Przed domem, który oznaczył – jakżeby inaczej – kaszubskim herbem postawił też kamień „Baltazar” przywieziony z domu pradziadków. Kamień bo tyle zostało z tamtych stron, a Baltazar dlatego, bo było to najczęściej nadawane imię męskie w rodzie Kleinów. Pan Alfons dał się poznać jako niestrudzony społecznik mocno angażujący się w pracę słupskiego Cechu. Przed laty zasiadał nawet we władzach organizacji, a branża krawiecka z jego inicjatywy ufundowała sobie okazały sztandar. Tam gdzie od lat mieszka wyszedł z kolei z inicjatywą do mieszkańców swojej ulicy do posadzenia przed wszystkimi domami pięknie kwitnących jarząbów szwedzkich. W sumie posadzili 51 takich drzew, które dziś są ozdobą i wyróżniają tę ulicę w całym mieście. Ale był moment kiedy groziły im kary ze strony ratusza, a nawet żądania wycięcia drzew za samowolne ich nasadzenie.

Pan Alfons Klepin tam gdzie trzeba mocno podkreśla i manifestuje swoje kaszubskie pochodzenie. Praca zawodowa wcale mu w tym nie przeszkadza, a nawet pomaga. Jako społecznik od wielu lat z pasję angażuje się w działalność słupskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którym udziela się też w zarządzie. Bierze udział w ważnych imprezach społeczności kaszubskiej, na które zakłada paradny kaszubski strój i zachęca innych, by zawsze, gdzie tylko to możliwe godnie podkreśli swoje pochodzenie. Jest też zawziętym pasjonatem swojego rodu i wciąż z uporem poszukuje śladów i wzmianek o swojej rodzinie. Współpracując ze słupskim genealogiem w ciągu 11 lat sporządził drzewo genealogiczne rodziny Klepinów, która wywodzi się z Brzeźna Szlacheckiego. Odkrył, że jego prapradziadek w 1821 roku nazywał się Baltazar Klepin i był rolnikiem. Z kolei w 1904 roku inny Baltazar Klepin był znanym w swojej okolicy krawcem i donosicielem (tak dawniej nazywano listonosza). Czasem myśli, że swój zawód odziedziczył właśnie po tamtym przodku. W sumie w rodzinie Kleinów było siedmiu Baltazarów, a ostatnim jest wnuk Maciej-Baltazar. On sam wyznaje, że wiedza o przodkach na pewno pomaga podtrzymywać i pielęgnować rodzinne więzi.

W rodzinie Klepinów wszyscy czują się dumni ze swego kaszubskiego pochodzenia i wszędzie to podkreślają. – Pochodzenia nie powinniśmy się wstydzić – przekonuje Pan Alfons, choć jeszcze nie tak dawno nie było to łatwe – Dziś czasy sprzyjają tolerancji i należy się cieszyć, że żyjemy w prawdziwie wolnym kraju – dodaje na koniec swoich wspomnień.


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

Od 1 czerwca 2020 r. ruszają zajęcia praktyczne dla uczniów ...
Czytaj Dalej
Wiadomości od Związku Rzemiosła Polskiego: W związku z powtarzającymi się ...
Czytaj Dalej
Bungalow do wynajęcia: duży pokój z tarasem, łazienka, kuchnia + ...
Czytaj Dalej
Szanowni Państwo, przedstawiamy aktualne informacje z ZUS na temat rozwiązań Tarczy ...
Czytaj Dalej
Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa od poniedziałku do czwartku od 9.00 do ...
Czytaj Dalej
Drodzy Rzemieślnicy, wszystkie refundacje są robione na bieżąco przez Panią ...
Czytaj Dalej
Drodzy dzierżawcy ze Świeszyna! w dniu 24.04.2020 r. (piątek) zostanie odkręcona ...
Czytaj Dalej
Tarcza Antykryzysowa 2.0 – wsparcie z ZUS Od dziś obowiązuje ...
Czytaj Dalej
Związek Rzemiosła Polskiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ...
Czytaj Dalej
Uwaga! W piątek dnia 17.04.2020 r. biuro cechu nieczynne. Zapraszamy ...
Czytaj Dalej