Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja

Po mszy w kościele mariackim, na Placu Zwycięstwa o 11 30 rozpoczęły się obchody rocznicy Konstytucji 3 maja. Obecne były warty honorowe.
 Odczytano fragmenty konstytucji. Po tym złożono wieńce pod pomnikiem. Z uwagi na trwające prace związane z rewitalizacją Bulwarów nad Słupią, w tym otoczenia pomnika Jana Kilińskiego uroczystości odbyły się w tym roku na Placu Zwycięstwa.

3 maja 1791 roku w Warszawie, dokładnie 230 lat temu uchwalono konstytucję. Miała ona uratować rozbierane przez sąsiadów państwo. Niestety, nie udało się, przeszła jednak do legendy, jako jedno z ważnych wydarzeń w historii Polski, a w zasadzie Rzeczypospolitej, bowiem od 14 lat jest też świętem narodowym Litwy, wszak oba państwa wtedy stanowiły jeden organizm państwowy. Dodajmy, że Konstytucja majowa, wyprzedziła francuską, a bardziej znana jest tylko ta amerykańska.

Przy pomniku Żołnierza Polskiego stanęły poczty sztandarowe, a samorządowcy, w tym władze miasta oraz okolicznych gmin, radni, słupscy politycy oraz przedstawiciele działających w mieście organizacji złożyli wiązanki pod pomnikiem.

https://gp24.pl/obchody-rocznicy-konstytucji-3-maja-pod-ratuszem-w-slupsku-zdjecia/ar/c1-15592850