Rzemiosło pamięta o ofiarach II wojny światowej

W dniu 1. września 2019 roku w Słupsku upamiętniono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na Placu Zwycięstwa przed ratuszem zgromadziły się liczne delegacje firm, urzędów, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy oddając hołd i pamięć ofiarom poległym w tej najtragiczniejszej w dziejach ludzkości wojny.

Jak każdego roku kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego złożyła delegacja Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku – Marinna Wota, Gerard Cyman i Starszy Cechu Roman Hennig. Naszej delegacji towarzyszył poczet sztandarowy słupskiego rzemiosła oddając należną cześć wielu poległym rzemieślnikom.

Patriotyczna manifestacja w rocznicę wybuchu wojny to także przypomnienie dla młodego pokolenia rzemieślników o poszanowaniu najważniejszych wartości – sumiennej pracy i patriotycznej służby dla Ojczyzny – nawet z ofiarą życia, gdy zajdzie taka potrzeba. Dali tego przykład liczni bohaterowie słupskiego rzemiosła, którzy stanowią dziś fundament 75-letniej obecności cechów na Ziemi Słupskiej.

W tym momencie warto przypomnieć jak w powojennym Słupsku zaczęły powstawać warsztaty rzemieślnicze. Najpierw byli to piekarze, rzeźnicy, szewcy, fryzjerzy i kominiarze. A więc najbardziej potrzebni, by w mieście można było zacząć normalne życie. Później pojawiały się kolejne zakłady z których zawiązał się pierwszy Cech. Dzisiaj, po latach nie bez znaczenia pozostaje twierdzenie, że to właśnie rzemiosło utrzymało przy życiu wycieńczone gehenną wojny społeczeństwo. Dlatego trzeba o tym pamiętać, mówić i manifestować podczas najważniejszych wydarzeń i rocznic – jak ta obchodzona corocznie 1. września.

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

W ubiegły weekend 5-6 września 2020 odbyły się zawody wędkarskie ...
Czytaj Dalej
W sobotę (11 lipca) w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w ...
Czytaj Dalej
Ustawa o rzemiośle ze zmianami wprowadzonymi w 2019 r. przez ...
Czytaj Dalej
Aby zostać członkiem zrzeszonym w Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku ...
Czytaj Dalej
Szanowni Państwo,  Związek Rzemiosła Polskiego, Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki ...
Czytaj Dalej
Szanowni Państwo,   wracamy do pracy na pełnych obrotach, licząc ...
Czytaj Dalej
Od 1 czerwca 2020 r. ruszają zajęcia praktyczne dla uczniów ...
Czytaj Dalej
Wiadomości od Związku Rzemiosła Polskiego: W związku z powtarzającymi się ...
Czytaj Dalej
Bungalow do wynajęcia: duży pokój z tarasem, łazienka, kuchnia + ...
Czytaj Dalej