Rzemiosło pamięta o ofiarach II wojny światowej

W dniu 1. września 2019 roku w Słupsku upamiętniono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na Placu Zwycięstwa przed ratuszem zgromadziły się liczne delegacje firm, urzędów, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy oddając hołd i pamięć ofiarom poległym w tej najtragiczniejszej w dziejach ludzkości wojny.

Jak każdego roku kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego złożyła delegacja Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku – Marinna Wota, Gerard Cyman i Starszy Cechu Roman Hennig. Naszej delegacji towarzyszył poczet sztandarowy słupskiego rzemiosła oddając należną cześć wielu poległym rzemieślnikom.

Patriotyczna manifestacja w rocznicę wybuchu wojny to także przypomnienie dla młodego pokolenia rzemieślników o poszanowaniu najważniejszych wartości – sumiennej pracy i patriotycznej służby dla Ojczyzny – nawet z ofiarą życia, gdy zajdzie taka potrzeba. Dali tego przykład liczni bohaterowie słupskiego rzemiosła, którzy stanowią dziś fundament 75-letniej obecności cechów na Ziemi Słupskiej.

W tym momencie warto przypomnieć jak w powojennym Słupsku zaczęły powstawać warsztaty rzemieślnicze. Najpierw byli to piekarze, rzeźnicy, szewcy, fryzjerzy i kominiarze. A więc najbardziej potrzebni, by w mieście można było zacząć normalne życie. Później pojawiały się kolejne zakłady z których zawiązał się pierwszy Cech. Dzisiaj, po latach nie bez znaczenia pozostaje twierdzenie, że to właśnie rzemiosło utrzymało przy życiu wycieńczone gehenną wojny społeczeństwo. Dlatego trzeba o tym pamiętać, mówić i manifestować podczas najważniejszych wydarzeń i rocznic – jak ta obchodzona corocznie 1. września.

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

Podstawa programowa kształcenia w zawodach – 2017 Rozporządzenia  Rozporządzenie Ministra ...
Czytaj Dalej
Mikrorachunek podatkowy można samodzielnie wygenerować na stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub odwiedzić ...
Czytaj Dalej
Zapisy na choinkę dla dzieci tylko do wtorku! Przypominamy: zabawa ...
Czytaj Dalej
Z pasją pomaga innym Wanda Jakubowska w Cechu Rzemiosł Różnych ...
Czytaj Dalej
Biuro Cechu w okresie świątecznym będzie otwarte w następujących dniach: ...
Czytaj Dalej
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia. Odpoczynku ...
Czytaj Dalej
Ostatni taki mistrz krawiecki   Pan Alfons Klepin to zasłużony ...
Czytaj Dalej
Z żalem żegnamy naszego Kolegę, długoletniego członka słupskiego cechu, zasłużonego ...
Czytaj Dalej
W dniu 1. września 2019 roku w Słupsku upamiętniono 80 ...
Czytaj Dalej
Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, właściciel budynku w Ustce, ul ...
Czytaj Dalej