Rzemiosło pamięta o ofiarach II wojny światowej

W dniu 1. września 2019 roku w Słupsku upamiętniono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na Placu Zwycięstwa przed ratuszem zgromadziły się liczne delegacje firm, urzędów, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy oddając hołd i pamięć ofiarom poległym w tej najtragiczniejszej w dziejach ludzkości wojny.

Jak każdego roku kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego złożyła delegacja Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku – Marinna Wota, Gerard Cyman i Starszy Cechu Roman Hennig. Naszej delegacji towarzyszył poczet sztandarowy słupskiego rzemiosła oddając należną cześć wielu poległym rzemieślnikom.

Patriotyczna manifestacja w rocznicę wybuchu wojny to także przypomnienie dla młodego pokolenia rzemieślników o poszanowaniu najważniejszych wartości – sumiennej pracy i patriotycznej służby dla Ojczyzny – nawet z ofiarą życia, gdy zajdzie taka potrzeba. Dali tego przykład liczni bohaterowie słupskiego rzemiosła, którzy stanowią dziś fundament 75-letniej obecności cechów na Ziemi Słupskiej.

W tym momencie warto przypomnieć jak w powojennym Słupsku zaczęły powstawać warsztaty rzemieślnicze. Najpierw byli to piekarze, rzeźnicy, szewcy, fryzjerzy i kominiarze. A więc najbardziej potrzebni, by w mieście można było zacząć normalne życie. Później pojawiały się kolejne zakłady z których zawiązał się pierwszy Cech. Dzisiaj, po latach nie bez znaczenia pozostaje twierdzenie, że to właśnie rzemiosło utrzymało przy życiu wycieńczone gehenną wojny społeczeństwo. Dlatego trzeba o tym pamiętać, mówić i manifestować podczas najważniejszych wydarzeń i rocznic – jak ta obchodzona corocznie 1. września.

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

Serdeczne podziękowania dla naszej wspaniałej rzemieślniczki Pani Lucyny Szczepańskiej - ...
Czytaj Dalej
W ruch poszły nożyczki i grzebień W niedzielę 23 lutego ...
Czytaj Dalej
W dniach od 2 do 6 lutego 2020 roku grupa ...
Czytaj Dalej
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa gości bawiących się na ...
Czytaj Dalej
Aby zostać członkiem zrzeszonym w Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku ...
Czytaj Dalej
11 stycznia, jak co roku, odbyła się zabawa choinkowa dla ...
Czytaj Dalej
10 stycznia w Restauracji Cechowa odbyła się szczególna uroczystość. Zarząd wraz ...
Czytaj Dalej
Drodzy Rzemieślnicy, zachęcamy, aby składki wpłacać na konto Cechu: Santander ...
Czytaj Dalej
Podstawa programowa kształcenia w zawodach – 2017 Rozporządzenia  Rozporządzenie Ministra ...
Czytaj Dalej
Mikrorachunek podatkowy można samodzielnie wygenerować na stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub odwiedzić ...
Czytaj Dalej